Пломби vs коронки: Переваги, недоліки та поради від фахівців

Зміст статті

1.    Вступ

2.    Пломби

    •    Переваги пломб

    •    Недоліки пломб

3.    Коронки

    •    Переваги коронок

    •    Недоліки коронок

4.    Коли обрати пломбу?

5.    Коли обрати коронку?

6.    Поради від стоматолога

7.    Висновок

Вступ

Вибір між пломбою та коронкою – це питання, яке часто виникає у пацієнтів під час візиту до стоматолога. Важливість цього вибору не можна недооцінювати, адже обидва методи мають свої унікальні переваги та недоліки, що впливають на здоров'я зубів та загальне самопочуття пацієнта. Вибір оптимального методу лікування залежить від ряду факторів, таких як конкретна клінічна ситуація, стан зуба, фінансові можливості пацієнта, його особисті уподобання та рекомендації стоматолога.

Пацієнти часто губляться у цьому виборі, адже кожен метод має свої нюанси. Пломби і коронки мають різні підходи до відновлення зубів, різні матеріали для виготовлення, а також різні методи встановлення. Розуміння цих аспектів допоможе пацієнту зробити більш обґрунтований вибір, який буде відповідати його потребам та очікуванням.

Варто також зазначити, що сучасна стоматологія пропонує широкий спектр матеріалів та технологій для виготовлення пломб і коронок, що дозволяє максимально адаптувати лікування до потреб кожного пацієнта. Наприклад, матеріали для пломб можуть варіюватися від амальгами до композитних смол, які дозволяють досягти високої естетичної привабливості та міцності. У випадку з коронками, сучасні матеріали включають металокераміку, чисту кераміку, цирконій, кожен з яких має свої особливості та переваги.

У цій статті ми розглянемо основні відмінності між пломбами та коронками, їхні переваги та недоліки, а також надамо поради від досвідченого стоматолога щодо вибору найкращого варіанту лікування. Це допоможе пацієнтам зрозуміти, який метод найкраще підходить для їх конкретної ситуації, забезпечуючи оптимальне поєднання функціональності, естетики та довговічності.


Пломби

Пломби використовуються для відновлення зубів після видалення карієсу або незначних пошкоджень. Вони заповнюють порожнини в зубі та відновлюють його функцію і структуру. Пломби є важливим інструментом у боротьбі з карієсом, адже вони дозволяють зберегти зуб і відновити його природну форму та функціональність.

Переваги пломб

 • Мінімально інвазивне втручання: Для встановлення пломби необхідно видалити менше здорової тканини зуба порівняно з коронкою. Це дозволяє зберегти більшу частину природної структури зуба, що є важливим для його довготривалого здоров'я.
 • Швидке лікування: Процедура встановлення пломби зазвичай займає один візит до стоматолога. Це зручно для пацієнтів, які цінують свій час і хочуть швидко вирішити проблему.
 • Вартість: Пломби зазвичай дешевші порівняно з коронками. Це робить їх доступнішими для широкого кола пацієнтів.

Недоліки пломб

 • Міцність: Пломби менш міцні та довговічні порівняно з коронками, особливо якщо йдеться про великі пломби на жувальних зубах. Це може призвести до необхідності їх частішої заміни.
 • Ризик відколів: Великі пломби можуть відколюватися або руйнуватися під впливом жувального навантаження. Це обмежує їх застосування на сильно навантажених зубах.
 • Термін служби: Пломби потребують регулярної заміни через кілька років, залежно від матеріалу та догляду. Це означає, що пацієнти повинні бути готові до регулярних відвідувань стоматолога для контролю стану пломб і їх заміни при необхідності.

Коронки

Коронки – це зубні протези, які покривають весь зуб, відновлюючи його форму, розмір, міцність та зовнішній вигляд. Вони використовуються для захисту слабких зубів, відновлення зруйнованих або сильно пошкоджених зубів, а також після ендодонтичного лікування.

Переваги коронок

 • Міцність та довговічність: Коронки виготовляються з міцних матеріалів, таких як металокераміка, кераміка або цирконій, що забезпечує тривалий термін служби. Вони можуть витримувати значні жувальні навантаження, що робить їх ідеальними для відновлення жувальних зубів.
 • Захист: Коронки повністю покривають зуб, захищаючи його від подальшого руйнування та забезпечуючи структурну підтримку. Це особливо важливо для зубів, які були сильно пошкоджені або ослаблені.
 • Естетика: Сучасні коронки можуть бути підібрані за кольором та формою до природних зубів, забезпечуючи природний вигляд усмішки. Це робить їх ідеальними для відновлення передніх зубів, де естетика має особливе значення.

Недоліки коронок

 • Інвазивність: Для встановлення коронки необхідно видалити значну частину тканини зуба, що робить процедуру більш інвазивною. Це може бути неприємним для пацієнтів і вимагає більш тривалого періоду відновлення.
 • Вартість: Коронки зазвичай дорожчі за пломби через складність виготовлення та матеріали. Це може бути вагомим фактором для пацієнтів з обмеженим бюджетом.
 • Час: Встановлення коронки вимагає кількох візитів до стоматолога, включаючи підготовку зуба, зняття відбитків та встановлення тимчасової і постійної коронки. Це може бути незручним для пацієнтів, які мають обмежений час для візитів до стоматолога.

Коли обрати пломбу?

Пломба є оптимальним вибором у таких випадках:

 • Невеликі каріозні ураження: Коли пошкодження зуба незначне, пломба може ефективно відновити функцію та структуру зуба. Це дозволяє швидко і недорого вирішити проблему.
 • Косметичні корекції: Для усунення невеликих дефектів або тріщин на передніх зубах. Це дозволяє покращити зовнішній вигляд зубів без значного втручання.
 • Профілактика: У випадках, коли зуб має невеликі пошкодження, які можна швидко і легко відновити за допомогою пломби. Це допомагає запобігти подальшому руйнуванню зуба.

Коли обрати коронку?

Коронка є оптимальним вибором у таких випадках:

 • Сильне руйнування зуба: Коли зуб сильно пошкоджений або зруйнований, коронка може забезпечити необхідну міцність та захист. Це дозволяє зберегти зуб і відновити його функціональність.
 • Після ендодонтичного лікування: Після лікування кореневих каналів зуб стає більш крихким і потребує додаткового захисту, який може забезпечити коронка. Це дозволяє уникнути подальшого руйнування зуба.
 • Велике навантаження: Для жувальних зубів, які піддаються великому навантаженню, коронка забезпечить більшу довговічність та стійкість до зношування. Це дозволяє пацієнту комфортно жувати і уникнути проблем з зубами в майбутньому.

Поради від стоматолога

Лікар стоматологічної клініки Арбор, Володимир Рубанов, стоматолог-ортопед, ділиться своїми порадами щодо вибору між пломбою та коронкою:

Кожен пацієнт має унікальні потреби, і важливо підібрати оптимальне рішення для кожного конкретного випадку. Пломби чудово підходять для невеликих каріозних уражень або косметичних корекцій. Вони дозволяють зберегти максимальну кількість здорової тканини зуба і швидко відновити його функцію.

Однак, якщо зуб сильно пошкоджений або потребує додаткової підтримки після лікування кореневих каналів, коронка буде найкращим вибором. Вона забезпечує тривалий захист і відновлює структуру зуба, що дозволяє пацієнту жувати і посміхатися без обмежень.

Я завжди рекомендую своїм пацієнтам проходити регулярні огляди, щоб вчасно виявляти будь-які проблеми і вибирати найбільш ефективні методи лікування. Пам'ятайте, що своєчасне звернення до стоматолога може зберегти ваші зуби здоровими на довгі роки.

Висновок

Вибір між пломбою та коронкою залежить від конкретної ситуації, стану зуба та індивідуальних потреб пацієнта. Пломби підходять для невеликих пошкоджень і менш інвазивні, тоді як коронки забезпечують більшу міцність і захист для сильно пошкоджених зубів. Консультація з досвідченим стоматологом допоможе визначити найкращий варіант лікування, враховуючи всі фактори та забезпечуючи довгострокове здоров'я ваших зубів. Незалежно від вибору, регулярний догляд за порожниною рота і відвідування стоматолога є ключовими досягненнями для збереження здорової і красивої усмішки.

Стоматологічна клініка Арбор, Київ, Нивки, проспект Берестейський 67В

Інші новини та акції

Дізнайтеся, чому важливо видаляти зуби мудрості. Причини та переваги процедури від клініки 'Арбор'.
Керамічні вініри та коронки використовуються для відновлення та покращення зовнішнього вигляду зубів, але вони мають різні призначення та процеси встановлення.
Дізнайтеся про ознаки та лікування захворювань ясен. Як пародонтит пов'язаний з серцево-судинними та іншими захворюваннями. Поради щодо профілактики від фахівців.
У стоматологічній клініці АРБОР здійснюється комплексне лікування генералізованого пародонтиту, включаючи фотодинамометричну терапію за допомогою апарата FotoSan 630. Дізнайтеся про переваги цього методу та запрошення відвідати нашу клініку для отримання кваліфікованої допомоги в усуненні проблем зі здоров'ям зубів та ясен.
Дізнайтеся, як працює відбілювання зубів та які переваги воно має. Ми пропонуємо як кабінетні, так і домашні методи, щоб забезпечити вам привабливу та молодіжну усмішку. Запрошуємо до стоматологічної клініки Арбор, де наші фахівці допоможуть вам вибрати найкращий спосіб відбілити зуби.
Карієс зубів є однією з найпоширеніших стоматологічних проблем сучасної людини. Це хвороба, яка виникає в результаті руйнування емалі та дентину зуба під впливом бактерій та кислот, що утворюються при розкладанні їжі та цукрів у порожнині рота.
Гінгівіт - це запальний процес, що вражає ясна. Це серйозна проблема, яка може вплинути на загальний стан організму, а не лише на усну порожнину.
Дізнайтеся ефективні способи позбутися від неприємного запаху з рота за допомогою корисних порад. Покращіть гігієну порожнини рота та насолоджуйтеся свіжим диханням
Дізнайтеся про основні причини чутливості зубів та ефективні методи її подолання. Отримайте цінні поради від стоматолога щодо профілактики та лікування чутливості зубів.  
У цій статті ми розглянемо, як вибрати оптимальну зубну пасту і розповімо про переваги правильного догляду за зубами
Видалення зубів мудрості є процедурою, яку лікарі стоматології рекомендують у деяких випадках:  
Професійна гігієна порожнини рота має велике значення для підтримки здоров'я порожнини рота та запобігання різних проблем, пов'язаних з зубами та ясенами.
Інколи пацієнти спостерігають кровоточивість ясен під час чищення зубів вдома, цим явищем зволікати не можна! 
У яких випадках необхідності ставити керамічну накладку або коронку замість звичайної пломби?  
Зубні пасти проти кровоточивості: рекомендації та важливі фактори та стоматологічні поради
Гострий зубний біль - один із найбільш тривожних симптомів, що свідчить про розвиток хвороб зубощелепної системи.
За  допомогою сучасних препаратів-анестетиків повністю знімається чутливість із певної ділянки щелепи.
Дентофобія - страх лікарів-стоматологів. Люди в яких наявний такий страх, дуже рідко відвідують стоматолога.