Мазур Ірина Петрівна, д.мед.н., професор Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л.Шупика, президент ГО «Асоціація стоматологів України»
Коли кровоточать ясна…
Неприємний запах з рота, кровоточивість ясен, що виникає періодично…Чи є це проявом хвороби? Переважна більшість людей не звертає на ці ознаки уваги, але їх поява свідчить про розвиток загрозливого захворювання – пародонтит, що може стати причиною передчасної втрати зубів, ускладнювати перебіг загально соматичного захворювання. Поставтесь уважно до таких симптомів, які можуть свідчити про розвиток захворювання ясен.
На перших етапах інфекційно-запальний процес охоплює лише ясна, і тоді таке захворювання називається гінгівіт. В подальшому, прогресування хвороби супроводжується руйнуванням кісткової тканини навколо зубів – альвеолярного відростка, зуби погано утримуються у лунці, розхитуються і можуть випасти. Такий патологічний процес називається пародонтит.
Кровоточивість ясен є ознакою, що інфекція ротової порожнини, не тільки викликає запальні процеси, а й порушує цілісність епітеліального бар’єру і може потрапляти до кровоносного русла.
Взаємозв’язок пародонтиту із системними загально соматичними хворобами
Чисельними науковими дослідженнями доведено, що внаслідок пародонтиту інфекція ротової порожнини з плином крові розноситься по всьому організму досягаючи різних органів і тканин, в тому числі може локалізуватися на клапанах серця. При кровоточивості ясен виникає транзиторна бактеріємія – патологічний стан, коли в кровоносне русло потрапляють патогенні мікроорганізми. Хоча дія мікробного чинника короткотривала, але хронічне захворювання ясен, регулярне потрапляння мікроорганізмів до кровоносного русла зумовлює мікробне пошкодження ендотелію кровоносних судин, місцеве їх запалення, посилення тромбемболічних ускладнень, підвищення С-реактивного білку.
Українськими дослідниками проведено мікробіологічне дослідження за допомогою ПЛР методу як пародонтальних карманів, так і клапанів серця у пацієнтів, яким проводили хірургічне лікування по їх заміні на штучні. Було доведено, що патологічна мікрофлора пародонтальних карманів навколо зубів з плином крові може інфікувати клапани серця. Встановлено лінійну залежність між ступенем обсіменіння патогенною мікрофлорою пародонтальних карманів ясен і клапанів серця. При загостренні хвороб пародонта, посилюються запальні процеси, кровоточивість ясен, а також і бактеріальне навантаження на організм людини. Клініко-лабораторними дослідженнями доведено підвищений рівень загального обсіменіння клапанів серця у пацієнтів, що мали загострений перебіг генералізованого пародонтиту.
Дослідження іншим вчених свідчать про негативний вплив патологічної мікрофлори рота на перебіг ревматоїдного артриту, вагітності, цукрового діабету, хронічних обструктивних хвороб легень та інших. Захворювання пародонта є поганим прогностичним чинником несприятливого перебігу вагітності: передчасних пологів, прееклампсії, затримки розвитку плода або перинатальної смерті. У хворих на цукровий діабет пародонтит асоціюється з високими показниками глікованого гемоглобіну і підвищеним ризиком мікросудинних та макросудинних ускладнень.
Як запобігти хворобам ясен?
Згідно сучасних протоколів лікування хвороб пародонта рекомендовано пародонтологічне лікування, що включає над- та під’ясенне зняття зубних відкладень і проводиться лікарем – стоматологом за допомогою ультразвукового скейлінгу та спеціальних ручних кюрет. При проведенні пародонтологічного лікування використовують антисептичні розчини та мазі з протизапальною дією. За необхідності, під час пародонтологічного лікування у людей із супутніми загально соматичними хворобами використовують системні антибактеріальні препарати.
Важливим моментом лікувальної стратегії є регулярний контроль мікробного біофільму, що включає індивідуальну гігієну та підтримувальне пародонтологічне лікування.
Самолікування може зменшити на певний час кровоточивість ясен, неприємних запах з рота, але залишається підясенний зубний камінь і мікробний біофільм, який може бути усунений лише лікарем стоматологом. Мікробний біофільм є джерелом інфекції як ротової порожнини, так і організму в цілому.
Дбайливе ставлення до здоров’я ротової порожнини, регулярне проведення індивідуальної гігієни ротової порожнини, професійної гігієни у лікаря (раз на 6 місяців), своєчасна діагностики цих захворювань попередить розвиток гінгівіту та пародонтиту.
Джерела інформації:
Поширеність пародонтопатогенної мікрофлори в пацієнтів із клапанною патологією серцево-судинної системи / І. П. Мазур, Р. М. Вітовський, М. В. Слободяник // Сучасна стоматологія. - 2018. - № 2. - С. 24-30. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2018_2_6
Витовский Р. М., Мазур И. П., Слободяник М. В., Мартыщенко И. В. Взаимосвязь патологии сердечно-сосудистой системы и заболеваний тканей пародонта (обзор литературы). //Вісник серцево-судинної хірургії. – 2018. - №1. – с. 72-78.
Слободяник М.В., Мазур И.П. Взаимосвязь патологии сердечно-сосудистой системы и заболеваний тканей пародонта //Oral and General Health. Том 2, №2, 2021. С.20-24